Jak vybrat vhodný materiál svetru

06.01.2019Vítězslav Ivičič
Nastalo období, kdy svetry nosíme více než kdy jindy. Víte však, po jakém materiálu se máte u svetru dívat? A co znamená Woolmark, nebo jak kvalitní je „vlněný“ svetr z řetězce za pár stovek? V tomto článku si řekneme něco o jejich materiálech, kdy a kam je nosit, a také jak o ně pečovat.

Materiál

Vůbec nejdůležitější je volba materiálu, ze kterého je svetr upleten. V tenkém svetru vám bude zima, v tlustém zase horko. Přírodní vlákna vždy vypadají lépe, více hřejí, a i když jsou dražší, investice do nich se vyplatí a určitě ji oceníte. Ve svetru z umělých látek jako polyester či nylon vám bude vždycky horko a nevypadají zdaleka tak dobře jako vlna, a časem žmolkovatí.

Ovčí vlna

Vedle bavlny je vlna nejpoužívanějším materiálem pro výrobu svetrů, a její používání pro výrobu oblečení má velmi dlouhou tradici. Mezi nejznámější je merino, které je také nejměkčí, nejhebčí a nejpříjemnější na nošení. Kousavé svetry, které jste možná museli nosit jako malí, a které mohou být důvodem, proč nemáte vlnu rádi, bývají ze shetlandské vlny. Pokud někdo použije novou, čistou střižní vlnu, rád se tím pochlubí, a na štítek si dá značku Woolmark. Ta je asi nejběžnější a nejdostupnější. Pak existuje také „Lambswool“ (jehněčí vlna), která je ještě jemnější než ovčí.

Výhodou vlny je její hřejivost, prodyšnost a tepelná izolace – venku zahřejí, v místnosti se nebudete potit. A vlna hřeje, i když je mokrá, a nevstřebává pachy jako bavlna či umělina, takže není nutné ji tak často čistit.

Svetr Gant se vzorem a obrázkovým motivemSvetr Gant se vzorem a obrázkovým motivem

Kašmír a mohér

Kašmír, který pochází ze zimní podsady kašmírových koz, je luxusní, lehký a hebký. Připlatíte si za něj, ale ten pocit, když jej máte na sobě, je k nezaplacení, a na první pohled vypadá lépe než ostatní materiály. Mohér je pak velmi jemná vlna z angorských koz, která neplstnatí.

Bavlna

Bavlna je asi nejběžnější. Výhodou a nevýhodou je její savost – když se potíte, bavlna vlhkost vstřebává, ale zároveň nepříjemně páchne a je nutné ji na rozdíl od vlny či kašmíru často prát. Na druhou stranu je lehká, chladivá, a snadno se udržuje, i když v zimním období moc nezahřeje. Obvykle se používá pro svetry na volná čas, ale může vypadat také elegantně.

Len

Len je asi nejstarším používaným materiálem pro výrobu oblečení. Nosí se hlavně v létě a na neformální události, protože je lehký, prodyšný, saje vlhkost ještě lépe než bavlna, ale má jednu velkou nevýhodu – hrozně se mačká. Vezměte si lněný oblek, a do čtvrt hodiny budete vypadat, jako že jste v něm spali. Přesto to ke lnu patří, a nedejte se tím odradit. Zároveň si uvědomte, kam v něm jdete.
Svetr GantSvetr Gant

Směsi

Svetry v řetězcích jsou často ze směsí umělých vláken a recyklované vlny. Pokud štítek na svetru v Háemku říká, že je z polyesteru a vlny a nemá „Woolmark“, je recyklovaný, nebude hřát jako střižní vlna, nebude tolik kvalitní, nevydrží tolik dlouho jako ten z nové vlny, a moc peněz za něj nedávejte – to stejné platí u kabátů. Ale ne vždy musí být směs nevýhodou. Směs vlny, kašmíru či hedvábí bude skvěle vypadat, a navíc mít vlastnosti, které u svetru chcete, zatímco svetr z bavlny a lnu bude odolný kousek, ideální na volný čas.

Umělá vlákna

Pokud jste zastánci funkčního oblečení a sportovního oblečení z polyesteru, u svetrů, košil či triček se na umělinu vykašlete. Za prvé, je v ní horko. Je to umělá hmota, takže na túře možná hřeje a izoluje, ale v přetopených interiérech či v přechodech ze zimy do tepla budete za chvíli zpocení. A zpocená umělina nepříjemně smrdí i po uschnutí, ať už máte jakýkoli deodorant, a nesaje vlhkost jako přírodní materiály. Navíc začne časem žmolkovatět, hlavně na místech, která o sebe často třou, jako spodní strana rukávů a boky, či záda, kde se svetr nejvíce dotýká kabátu.

Jak o svetry pečovat?

Vlna, kašmír a další zvířecí vlákna mají tu úžasnou vlastnost, že i když nasají vlhkost (pot), stále hřejí, a neabsorbují pachy. Pokud jste se nepokydali obědem, nemusíte je ani často prát, stačí jednou na konci sezony předtím, než je uložíte do skříně. Řiďte se tím, co je uvedeno na štítku. Tím myslím to, zda vyžaduje chemické čištění – to jej pak dejte do čistírny. Jinak se svetry obvykle perou v chladné či vlažné vodě, aby se nesrazily. Vyždímejte je smotáním do osušky, nikdy je nekruťte, a sušte rozprostřené na suché osušce (aby neměly otlaky od sušáku), nikdy je nevěšte. To neplatí jen o sušení, ale i o běžném skladování. Triko či košili možná hodíte jen tak na ramínko, ale svetr je lepší vždy složit, aby se nevytahal, a neměl nevzhledné otlaky od ramínek na šaty. Po nošení je dobré jej nechat vyvětrat. Na konci sezóny je skladujte s pytlíky naplněnými levandulí, protože moli přírodní vlákna milují, a mohli by vám váš oblíbený svetr sežrat.

Chcete také vypadat skvěle?

Vytvořit outfit
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. | Další informace