Průvodce pánskými botami

11.06.2019Vítězslav Ivičič
Víte, jaký druh boty se hodí ke které události, a umíte různé typy bot pojmenovat? Tady najdete ty nejběžnější typy, s jakými se můžete setkat, a jaké by neměly chybět v botníku elegantního muže.
Oxfordky. Zdroj: LoakeOxfordky. Zdroj: Loake

Oxfordky

Tento dnes nejrozšířenější typ pánské polobotky za své jméno vděčí univerzitě v Oxfordu, kde jej studenti začali nosit jako pohodlnou a módní novinku namísto kotníkových šněrovacích bot na začátku 19. století. Jejich typickým znakem, podle kterého je od ostatních polobotek odlišíte, je tzv. uzavřené šněrování (svrchní díl kůže je sešitý s předním dílem), takže tvoří elegantní a štíhlou siluetu. Proto se stále těší tak velké oblibě, a v různých variantách se hodí ke všem formálním příležitostem. Verze z lakové kůže se nosí ke smokingu a fraku.
Derby. Zdroj: LoakeDerby. Zdroj: Loake

Derby

Derby, které vznikly jako obuv pro britského gentlemana trávícího čas na svém venkovském sídle hony a venkovskými „sporty“, se s oxfordkami často pletou, protože mají velice podobný tvar. Na rozdíl od nich mají ale otevřené šněrování, tedy svrchní díl se šněrováním je našitý na hlavní části boty, a proto jsou o něco širší a pohodlnější. I když byly původně určený především k tvídovému obleku pro venkov, dnes je můžete nosit i ve městě, ale pořád jsou o stupeň méně formální než oxfordky, a k obleku si je neberte. Skvěle však vypadají s kalhotami chinos či s džíny.
Brogue. Zdroj: LoakeBrogue. Zdroj: Loake

Brogue

Brogue je oxfordka nebo derby s ozdobným děrováním. Podle množství dírek se dělí na Quarter Brogue, Semi-Brogue a Full-Brogue. Ideální bota, pokud chcete vypadat elegantně, ale ne příliš strojeně – brogue se nehodí k formálníu obleku, ale hezky doplní a pozvednou váš volnočasový outfit.
Monk strap. Zdroj: LoakeMonk strap. Zdroj: Loake

Monk strap

Monk strap svojí formálností leží někde mezi oxfordkami a derby. Svoje jméno mají podle „mnišského pásku“, protože tyto boty původně nosili mniši namísto obvyklých sandálů. Nedávno se znovu objevily jako módní a originální alternativa ke šněrovacím botám a můžete si je obout k obleku třeba do práce nebo na večírek, ale na opravdu slavnostní události si vezměte oxfordky.
Chelsea boots – Pérka. Zdroj: LoakeChelsea boots – Pérka. Zdroj: Loake

Pérka neboli Chelsea boots

Po svém vzniku ve viktoriánské Anglii se staly oblíbenými jezdeckými botami. Nemají šněrování, ale svoji elegantní siluety si zachovaly tím, že mají na vnitřních stranách všité pruhy elastické látky, které usnadňuje jejich nazouvání. V šedesátých letech se jich chopily různé hudební subkultury, a možná díky The Beatles se nosí dodnes.
Kotníkové polobotky. Zdroj: LoakeKotníkové polobotky. Zdroj: Loake

Kotníkové šněrovací boty

Takové boty jistě oceníte v zimě. Původně pouze venkovské boty (v zimě se nosívaly oxfordky a psí dečky :), dnes si je klidně vezměte do města. Mívají gumovou podešvi, aby v deštivém či zasněženém terénu neklouzaly, a výška ke kotníkům zajistí, že vám na ně nebude zima. K obleku ano, ale ne k formálním událostem, jinak vypadají skvěle s džíny i chinos.
Mokasíny. Zdroj: LoakeMokasíny. Zdroj: Loake

Mokasíny

Poznávacím znakem je charakteristické prošití po obvodu přední části boty a měkká či členěná podešev pro větší pohodlí. Jedná se o volnočasovou letní obuv, a proto bývá nejčastěji zhotovena z měkké či broušené kůže, často křiklavých barev. Jim podobné jsou driving shoes, které mají namísto podešve malé gumové puntíky, aby pevně přilnuly k pedálům auta, což s botami s hladkou koženou podešví moc nejde. K obleku si je neberte, ale skvěle vypadají s džíny s úzkými nohavicemi či k letním kalhotám a blazeru. Bez ponožek.
Loafers – Driving shoes. Zdroj: LoakeLoafers – Driving shoes. Zdroj: Loake

Loafers

Loafers jsou dnes vlastně jakékoli nazouvací boty bez šněrování a česky se jim vždycky říkalo střevíce. S příchodem globalizace a vlivu reklamy, která se s překlady či správným názvoslovím příliš nemazlí, se dnes používá spíše anglický výraz. Původně to byla neformální, byť elegantní obuv, často z hladké kůže či ze sametu s výšivkou, a nosila se jako domácí přezuvky nebo doma ke smokingu. Můžete se setkat s různými variacemi, některé jsou sametové, jiné kožené, další z broušené kůže a s ozdobným střapcem.
Boat shoes. Zdroj: LoakeBoat shoes. Zdroj: Loake

Boat shoes

Často vypadají podobně jako mokasíny, ale mají gumovou podešev nezanechávající šmouhy se vzorkem podobným jako pneumatiky, a ozdobné nefunkční šněrování. Původně byly určeny pro jachtaře, aby neuklouzli na mokré palubě, ale brzy se rozšířily jako letní bota nejen v přímořských letoviscích. Hodí se na volný čas, k vodě, na dovolenou či garden party, jsou velice pohodlné, a vypadají mnohem lépe než žabky.

Chcete také vypadat skvěle?

Vytvořit outfit
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. | Další informace