10 faux pas, kterým se vyhnout při nošení obleku

10.04.2019Vítězslav Ivičič
O dress codu už jsme psali dříve, dnes si řekneme, co se k obleku určitě nehodí, a čeho se vyvarovat. Pokud chcete být vnímán jako pravý gentleman, čtěte dál a vyhněte se faux pas ve společnosti.

Lesklé obleky

Začneme pěkně od začátku. Ideálním materiálem pro oblek je vlna. Bez příměsi polyesteru. Polyester rychle žmolkovatí, je v něm horko, a obvykle jej poznáte podle čpavého odéru člověka, který jej má na sobě. Bavlna je o něco prodyšnější, ale mačká se jen o něco méně než len, takže k formálním příležitostem se nehodí ani jedno. A pak tady máme kategorii Michal David a lesklé obleky. Lesklý oblek může být i z přírodního materiálu, ale to neznamená, že je v pořádku něco takového nosit. Ve většině případů však bude z umělotiny. Doporučuji nosit jedině v případě, že jste kolotočář, nebo chcete prorazit na TV Šlágr.
Lesklý oblek a krátká kravata (zdroj: ALIEXPRESS)Lesklý oblek a krátká kravata (zdroj: ALIEXPRESS)

Košile s krátkým rukávem

Na košilích s krátkým rukávem není nic špatného, ale noste je jen v létě, a ve volném čase. Takové košile jsou střiženy tak, aby vypadaly dobře, když si je oblečete k šortkám, ale ne pod sakem. S oblekem se nosí vždy košile s dlouhým rukávem. Vůbec nejhorší jsou široké košile se širokými rukávy po lokty a lesklé polyesterové kravaty. Nosí je řidiči MHD a zaměstnanci fast foodů. Vy to nedělejte.
Košile s krátkým rukávemKošile s krátkým rukávem

Hranaté boty

Hranaté škrpály jsou synonymem nevkusu devadesátých let (nošené s bílými ponožkami), což se snažíme českým mužům vštípit už několik let, ale pořád se tento hnusný trend nedaří vymýtit, a dokonce se už pár sezón objevují v kolekcích známých značek. To ale neznamená, že je musíte mít. Nevypadají dobře. S ničím.
Hranaté boty (zdroj: COS)Hranaté boty (zdroj: COS)

Délka kravaty

O správné délce kravaty se opět začalo mluvit, když se Donald Trump stal americkým prezidentem, jehož kravata se mu obvykle pohupuje u rozkroku. Druhým extrémem je příliš krátká kravata končící na břiše. O to víc tento stylový přešlap vynikne, když má nositel velké panděro. Správně má kravata končit u spony opasku – respektive u knoflíku kalhot, protože k obleku jsou vhodnější kšandy. Také pamatujte na to, že velké vzory, hrubé materiály nebo proužky nejsou příliš formální; elegantní kravata třeba na ples má být z hladkého hedvábí a jednobarevná nebo s decentním vzorkem.

Vulgární opasek

Jak už jsem naznačil v minulém bodu – k formálním příležitostem, tedy k obleku, jsou vhodnější kšandy. Důvodů, proč se dnes nenosí, je několik. Zaprvé, kšandy by podle etikety neměly být vidět, a když s vynálezem přetopených místností vyšly z módy třídílné obleky s vestou a kšandy byly vidět, přestali je muži nosit. Opasky se tehdy nosily jen ke „sportovním“ oblekům, ale ty už se dnes také nenosí, ale výrobci kožených doplňků chtějí prodávat, a tak začalo být přijatelné nošení obleku s opaskem. A protože si asi někteří mysleli, že klasická elegantní spona je nuda, vznikly všelijaké smaltované, obrovské spony s různými motivy, které jsou děsivé. Vůbec mě nenapadá, kam by se dala jiná než klasická jednoduchá spona nosit. Pak jsem viděl také lidi, kteří nosí opasek a kšandy najednou. To nedává smysl. Je to stejné, jako když někdo nosí v místnosti klobouk nebo sluneční brýle. NE!

Kravata a kapesníček ze stejné látky

V obchodech se část prodávají soupravy kapesníčku do kapsy saka, kravaty, a někdy i manžetových knoflíků, které jsou potažené stejnou látkou. Aby to vypadlo úplně pekelně, je to lesklý polyester. Barvy mají ladit, ale ne být úplně stejné. Nikdy nic nezkazíte bílou košilí a bílým kapesníčkem.
Kravata stejná jako kapesníček (zdroj: Studio Květuše)Kravata stejná jako kapesníček (zdroj: Studio Květuše)

Krátká vesta

Pokud si k obleku berete vestu, pamatujte si, že má překrývat kalhoty. Toto se vidí málokdy, přitom je ohavné nosit bokovky a krátkou vestu, přičemž mezerou mezi nimi vylézá zmuchlaná košile. V horším případě leze ven i chlupatý zadek. Oděvní firmy si nějak neuvědomily, že vesty stále šijí ke kalhotám, které by měly sedět tam, kde je přirozený pas, ale kalhoty přitom šijí tak, že končí půlce zadku.
Krátká vesta (zdroj: ASOS)Krátká vesta (zdroj: ASOS)

Batohy a igelitky

Proč Češi tolik milují horolezeckou výstroj, je pro mě větší záhadou než Bermudský trojúhelník, a to, že si jde někdo ve městě koupit městské zavazadlo do obchodu s trekovým oblečením je pro mě nepochopitelné. Existují i, řekněme hezké batohy, které se dají nosit ve městě, ale pokud nosíte oblek, berte si k němu koženou tašku do ruky nebo aktovku. A igelitky, doufám, nenosíte vůbec.

Jiná obuv než polobotky

Ano, v módních časopisech vidíme, že se k obleku mohou nosit i tenisky, a Louis Vuitton svým modelům už obul i sandály. A ponožky. Ale to už chce cit pro módu a vědět, kam se to hodí a kam ne. Na večírek, kde netrvají na formálním oblečení, a kde chcete oblek srazit tričkem a bílými teniskami ano, ale na ples ne. U&bnsp;nás to v realitě vídáme většinou jen u lidí, kteří to nosí z nedostatku vychování, a o nějakém módním trendu vůbec nemají ponětí.

Zlaté řetězy

Na vesnických mysliveckých, hasičských a dalších bálech jde o celkem častý úkaz. Obvykle je nosí pánové se sestřihem, který Jágra proslavil snad více než jeho hokejové dovednosti, knír, a kombinaci všeho zde uvedeného. Já to mám zafixované ve spojitosti s kolotočáři. Takže pokud neprovozujete řetízkáč nebo střelnici, nenoste na krku řetězy. A rozhodně ne k obleku.

Chcete také vypadat skvěle?

Vytvořit outfit
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. | Další informace