Jak vybrat správný dress code?

13.11.2018Vítězslav Ivičič
Dress code neboli předepsaný oděv není něco, co vás má otravovat či omezovat. Je to oděv, který byste si měli obléct, abyste si na dané události nepřipadali nepatřičně či trapně, a vyhnuli se tak rozpačitým situacím a společenským faux pas. V Česku jaksi patří k národnímu sportu okázale opovrhovat pravidly, ale přijít na nějakou akci oblečený jinak, než jak si přeje hostitel, je velice vulgární a bezohledné, a pokud se tak obléci nechcete, raději zůstaňte doma. Tady je přehled nejčastějších dress codů, s jakými se můžete setkat.

White tie

White tie není bílá kravata, ale frak. Jedná se o nejformálnější večerní oblek, jaký může být, i když u nás se jen zřídka setkáte s událostmi, na kterých by byl vyžadován. Základem je černý frak – kabátek se šosy a šikmě střiženými předními díly, který se nezapíná, a knoflíky potažené hedvábím (stejně jako klopy) jsou pouze ozdobné. Kalhoty mají lampasy. Bílá vesta a košile s tuhou nebo škrobenou náprsenkou a s tuhým límcem s přeloženými rohy i bílý motýlek bývají z bavlněného piqué. Frak je dnes asi jediný oblek, ke kterému se nosí jednoduché, nepřeložené tuhé manžety zapnuté manžetovým knoflíčkem. K tomu jedině lakové polobotky nebo střevíce se stuhou z hedvábného rypsu a dlouhé černé ponožky, ideálně hedvábné. Kdysi se nosívaly bílé glacé rukavice, tuhý cylindr z bobří srsti nebo hedvábí, bílý hedvábný šál (jako ochrana náprsenky před uhelným prachem v ulicích) a černá hůl se stříbrným či slonovinovým knoflíkem, které se před vstupem do sálu odkládají v šatně, a doplňky jedině z bílého kovu, ne zlaté. Nezapomeňte, že kabát by měl být dost dlouhý na to, aby z něj nečouhaly šosy fraku.
Dress code – White tie (Lamber Hofer)Dress code – White tie (Lamber Hofer)

Black tie

Není to černá kravata, jak už jsem nesčetněkrát zažil na večírcích, kde na pozvánce stálo „black tie“, ale smoking. Kdysi kabátek do kuřáckých salonků a „domácí večerní oděv“ postupně vytlačil frak jako oblečení na večer, a jak stoupá kulturní gramotnost českých mužů, setkáváme se s ním čím dál tím více i u nás. Černé sako s klasickým či šálovým límcem má klopy a knoflíky potažené hedvábím a od běžných sak se liší tím, že vzadu nemá rozparky a obvyklé je zapínání na jeden knoflík. Košile je stejná jako u fraku, ale obvyklejší je s přeloženým límcem a přeloženými, tzv. francouzskými manžetami. S černou vestou, která je dnes vzácná, se setkáte zřídkakdy, častější je smokingový pás či šerpa z hedvábí, někdy už přišita ke kalhotám. Motýlek je jedině černý. Pro ponožky a boty platí to stejné jako u fraku. Nezapomeňte, že vesta má vždy překrývat kalhoty, a netvořit ohavnouonu mezeru, kterou se ukazuje košile, a že k formálnímu oblečení jako je frak a smoking se nenosí náramkové hodinky.
Dress code – Black tie (Moss Bros.)Dress code – Black tie (Moss Bros.)

Semi-formal

Nemusíte být sešněrovaný pravidly formálního obleku, ale pořád si vezměte oblek. Odpoledne se vyhněte černé (ten si nechejte na večer), a sáhněte po modré nebo šedé. K tomu kravatu, kapesníček může být barevný, polobotky ladící k obleku.
Dress code – Semi-formal (Gant)Dress code – Semi-formal (Gant)

Creative black tie

Chce se od vás smoking, ale nemá to být přesně podle pravidel. Vezměte si barevný smoking. Nebo sametový. Nebo – jen v létě – bílý. Nebo si vezměte černý a shoďte jeho formálnost barevnou, třeba černou košilí. Netradičním motýlkem, kytkou nebo broží v klopě, barevným kapesníčkem, … Porušte pravidla smokingu, ale stále dbejte na to, abyste vypadali elegantně a uměřeně situaci.
Dress code - Creative Black tie (Asos)Dress code - Creative Black tie (Asos)

Cocktail attire

Cocktail se většinou koná odpoledne nebo brzy večer, a často bývá součástí různých prezentací, křtů a vernisáží. Pak už záleží na významnosti akce a události, a vašem citu. Na cocktail u vernisáže věhlasného umělce v Národní galerii si vezměte šedý nebo modrý oblek (po šesté hodině můžete tmavý nebo černý), kravatu a polobotky, na křest lifestylového magazínu si můžete vzít barevný blazer, rozhalenku a mokasíny.
Dress code - Cocktail Attire (Manemo)Dress code - Cocktail Attire (Manemo)

Smart casual

Dnes asi nejčastější dress code – máte vypadat elegantně, ale zároveň to nemá být oblek. V podstatě je to dress code, který vznikl, aby si lidé bez obleku nepřipadali nepatřičně. Co tedy na sebe? Nic nezkazíte kalhotami chinos či tmavě modrými džíny (bez děr a šisování), bílou nebo pastelovou košilí a blazerem. Klasika je tmavě modrá, ale nebojte se barev nebo látek s texturou; třeba teď na podzim tvíd a hrubější vlněné látky. Obujte si polobotky, mokasíny bez ponožek nebo klidně tenisky. Jednobarevné a kožené, žádné zánovní Nike na běhání.
Dress code – Smart casual (Gant)Dress code – Smart casual (Gant)

Come as you are

Doslova „přijďte v tom, co máte na sobě“, tedy nečeká se nic formálního ani vás nikdo do ničeho nenutí, ale také se předpokládá, že nepřijdete v pyžamu nebo ve vytahaných teplákách na doma. Zatímco u jiných dress codů je to jasné, tady máte volnost a je jen na vás, jak to odhadnete. Přijďte v tom, v čem se cítíte dobře, ale také to dobře vypadá. Vždycky je lépe vypadat dobře, než upřednostňovat svoji pohodlnost, a dávat ji všem najevo. Tmavé džíny, chinos, košile, polo triko, blazer, bomber, elegantní svetr,… Ne vytahané a špinavé oblečení. A přijďte upravení a mějte čisté boty. Nejen šaty dělají člověka.
Dress code – Come as you are (Gant)Dress code – Come as you are (Gant)

Chcete také vypadat skvěle?

Vytvořit outfit
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. | Další informace