Jak se obléci na ples

03.02.2020Vítězslav Ivičič
Plesová sezóna je v plném proudu, a spousta z vás si jistě lámu hlavu nad tím, co si vzít na sebe, abyste vypadli elegantně a vhodně s ohledem na akci, anebo hledáte tipy, jak váš outfit vylepšit. Dříve to bylo jednoduché, protože pravidla etikety byla jasná a neúprosná. Dnes je to volnější, ale přece je pár pravidel, kterých je dobré se držet.

Dress code

Základem je obléct se vhodně – tedy jinak se oblečete na velkolepý městský ples, řekněme na Žofíně, a jinak na vesnický hasičský nebo myslivecký bál, kde často formální oblečení ani není žádoucí. Napřed se podívejte na pozvánku. U větších plesů často najdete poznámku jako black tie, creative black tie a podobně. Pokud je dress code, neboli předepsaný oděv uveden, řiďte se tím. Když jdete na koupaliště, také na sobě všichni mají plavky, a tak si v případě black tie vezměte smoking, lakýrky, černého motýlka a ponožky. Bylo by vulgární vůči pořadateli či hostiteli a ostatním hostům obléct si něco jiného.

Tmavý oblek

Pokud pozvánka o oblečení nic neříká, zvolte tmavý oblek. Trendy posledních několika let sice říkají, že černý oblek se hodí jen pro pohřebáky a securiťáky, ale na večerní akce se mají nosit tmavé barvy. Co se vzorků a barev kravaty a jiných doplňků týče, řiďte se pravidlem, že čím jemnější a drobnější vzorek a tmavší barvy, tím je elegantnější. Rozhodně se vyhněte světlým oblekům, jako je šedá, nebo béžová či hnědá – ty se hodí na letní garden party.
Zdroj: www.ceremoni.czZdroj: www.ceremoni.cz

Univerzální modrý oblek

Na méně formální plesy si oblečte tmavě modrý oblek z matné látky. Pokud takový ještě nemáte, bude se vám hodit na většinu společenských akcí. Lesklým látkám se vyhýbejte, pokud nechcete vypadat jako Michal David a kolotočáři.
Oblek Harvie and DudsonOblek Harvie and Dudson

Košile

Ideální barvou je bílá, která se hodí ke každému obleku, a vypadá dobře s jakoukoli kravatou či motýlkem. Na méně formální plesy si můžete vzít i barevnou, ale tady pozor, většina mužů to neumí kombinovat, a vypadá otřesně. Pokud už se rozhodnete pro jinou než bílou košili, vyberte si pastelovou barvu, nic křiklavého. Pamatujte si, že kravata musí být tmavší než košile. Výjimkou je snad černá košile s černou kravatou v černém obleku. Mým oblíbeným pekelným prohřeškem proti dobrému vkusu je černá košile s jednobarevnou, křiklavou kravatou z lesklého polyesteru, „ideálně“ v jiném, než v černém obleku. Manžeta košile by pak měla kousek z rukávu saka vykukovat. A ne, že si kolem půlnoci rozepnete poslední knoflíček u krku. Vyberte si správnou velikost košile, a budete se v ní cítit pohodlně až do rána.

Černé polobotky

Pravidlo o tom, že do města patří černá, a na venkov hnědá, platí dodnes. Alespoň do jisté míry. Na formální ples si nikdy neberte hnědé polobotky, i když jsou to vaše opečovávané rámovky, které běžně (na denní akce či svatby) k modrému obleku nosíte. K formálnímu obleku patří černá. Ponožky by měly být o něco světlejší než barva obleku, a pokud se na to cítíte, vyberte si klidně i nějaké decentní barevné.

Doplňky

Spousta mužů říká, že nerada nosí obleky, protože nemůže vyjádřit svoji osobnost či vkus. Upřímně, na plese v Opeře (a vlastně ani nikde jinde) není nikdo zvědavý na vaše lezoucí trenky s logem Marvel, ale přesto si s detaily můžete vyhrát. Manžetové knoflíčky vypadají elegantněji než ty našité z plastu či perleti, a dnes už jsou k dostání v jakémkoli designu, slaďte kapesníček s kravatou, anebo si vyberte vzorovanou kravatu s bílým kapesníčkem, popřípadě nějakou brož do klopy, ale ať toho zase není příliš. Pokud ještě nosíte látkovou skejťáckou peněženku, nechejte ji doma, a vezměte si s sebou jen peníze a doklady, ať nemáte vyboulené kapsy. Výhodou obleku jsou právě kapsy rozmístěné tak, abyste si do nich vše potřebné rozdělili tak, aby se vám nikde nerýsoval obří telefon nebo krabička cigaret na zadku. Vyhněte se bílým a jiným světlým odstínům motýlků a kravat. Bílý motýlek se nosí jen ke fraku, a nejspíš budete vypadat jako ženich.

Proboha, jen ne bundu

Když už máte oblek, čistou košili, všechny doplňky a naleštěné boty, nezabijte dojem tím, že si přes to navlečete lyžařskou bundu, jak je často vidění, bohužel, nejen u vesnických bálů, ale i na akcích, jako je Český lev a podobně. Když nosíte oblek, musíte k němu mít vhodný kabát. Ideálně alespoň do půli stehen (kratší kabáty vypadají příliš sportovně), tmavé barvy, a hleďte, aby obsahoval alespoň 60 % vlny. Pak vám bude teplo i bez péřovky. Boty na přezutí v igelitce, jak to dělají některé ženy, snad nenosíte. A nezapomeňte na šálu a rukavice. Tedy aby na sobě šála neměla logo Sparty, a rukavice ať jsou kožené, třeba černé nebo šedé. Ne hnědé, ne pletené.

Chcete také vypadat skvěle?

Vytvořit outfit
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. | Další informace